Translation

Anemone
Anemone
Anemone
Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2024

2025
Epimedium

2024

2024
Helleborus

2023

2023
Persicaria

2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

14. Trvalkový seminář na téma: Krása zakořeněná v trvalkách

Pro letošní ročník tradičního trvalkového semináře jsme vybrali téma ryze estetické, protože trvalky mají mnoho funkcí, ale určitě bychom neměli zapomínat na jednu z nejdůležitějších, a tou je právě jejich krása. Téma tedy zní: Krása zakořeněná v trvalkách!

Podíváme se na změny v sortimentu a poptávce trvalek za poslední dvě dekády s uznávanou německou školkařkou Beate Zillmer. Pozvání přijala i litevská zahradnice Auksė Dobilienė, která se podělí o zkušenosti s výběrem rostlin pro dlouhotrvající efekt. Dále se můžete těšit na pohled floristky Hanky Kindelmannové Šebestové na trvalky a určitě se dozvíte, jak si založit záhon trvalek k řezu. Krajinářská architektka Vlasta Hábová nám dovolí nahlédnout, jak tvoří trvalkové záhony, aby byli krásné a hlavně funkční. Stanislav Schwarz a Jan Makovička se podělí o praktické zkušenosti od návrhu až po výsadbu na jedné konkrétní trvalkové výsadbě.

Určitě si nenechte ujít nabitý program a skvělou atmosféru, která na trvalkovém semináři nikdy nechybí.

Pro PŘIHLÁŠENÍ zašlete e-mail na spolek@pereny.org a uveďte Vaše jméno, počet osob a fakturační údaje. Do několika dní Vám zašleme e-mail s fakturou a platebními údaji.

Beate Zillmer vede se svým manželem Školku Zillmer zaměřenou na množení mladých rostlin trvalek okrasných trav v severním Německu. „Nic není tak stálé jako změna.“ (Hérakleitos z Efesu, 535-475 př.nl) „To jistě platí pro názvy trvalek! Abych uvedla příklad: za 40 let své profesionální činnosti jsem viděla, jak se z Chrysanthemum stala Dendranthema a Leucanthemum a později zase zpět Chrysanthemum.“

Neustálá změna nebo stálost? Oba! A ještě víc, protože v trvalkovém svět najdete všechno: superhrdiny v sortimentu, spolehlivé variety, nováčky a kultivary s jepičím životem. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti!

Auksė Dobilienė pochází z Litvy, kde žije v malé vesnici poblíž Vilniusu na pozemcích svých prarodičů.  Před 4 lety zde založila trvalkovou školku. Rostliny vybírá s péčí a klade důraz na tři hlavní principy: dlouhotrvající efekt (dekorativnost), vytrvalost trvalek a nenáročnost na podmínky růstu.

Ačkoli nemá zahradnické vzdělání, zahradničení je její největší vášní už skoro dvě dekády: “Práce s půdou a rostlinami mi dává sílu, energii a nekončící pocit štěstí.”

Píše web Garden Stories, kde sdílí zkušenosti ze své zahrady a školky doplněné bohatou kolekcí fotografií. Fotografování zahrad se pro ni stalo každodenní meditací a odpočinkem.

Stanislav Schwarz je absolventem Zahradnické fakulty na Mendelově univerzitě. 15 let vede zahradnickou firmu Profizahrady.cz se sídlem v Brně.

Svojí kariéru charakterizuje slovy: „První K9 mi podal Jirka Martínek, když jsme zakládali Silbersommer v Lednici a první strom jsem zasadil s Vojtou Halámkem. Obdivuji tvorbu Evy Wágnerové a marketing Ferdinanda Lefflera. Založil jsem skupinu Zahradní architektura na Facebooku, kde prokrastinuje mnoho z vás. Považuji se za zahradního architekta spíše než zahradníka, ale více času jsem během těch 15 let práce strávil s rýčem než s CADem“

Hana Kindelmannová Šebestová je floristka a zahradnice pocházející z Pošumaví. Ačkoli její oba rodiče byli výpravčími českých drah a společně bydleli na nádraží, vždycky prý chtěla být zahradnicí. Po několika letech studií na různých zahradnických školách se jí to splnilo. Podnikat v oboru začala již v roce 1995. Hlavní náplní je samozřejmě aranžování květin, jak svatební floristika, tak i dekorace interiérů apod. V posledních letech se obě profese začínají více prolínat a čím dál více květin k floristickému zpracování si vypěstuje sama.

Její profesní život naplňuje pořádání workshopů, předváděček, publikování v tisku, spolupráce se školami, členství v odborných porotách, účast na českých i mezinárodních soutěžích. Je čtyřnásobnou mistryní ČR ve floristice.

Při procházkách se svými pejsky sbírá rozličný materiál v přírodě, který také hojně využívá ve své tvorbě. Podělí se s vámi o zkušenosti s pěstováním, sklizní, přípravou a aranžováním trvalek.

Jan Makovička o sobě říká: „Jako kluk jsem chtěl být archeologem, ochráncem přírody i zahradníkem. Nyní pracuji jako krajinářský architekt a myslím, že se mi plní dětské sny. Založil jsem zahradní a krajinářský ateliér Za Mák a převážná část mé práce se odehrává na venkově, ve volné krajině nebo na místech se zajímavou atmosférou.“

Od roku 2021 se věnuje obnově a rozvoji Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci.

Vlasta Hábová po absolutoriu na Mendelově univerzitě v Brně se 5 let zabývala navrhováním školních zahrad a byla zapojena do mezinárodních projektů zaměřených na terapeutické a přírodní zahrady. Na dalších let 5 let zakotvila v tvůrčím prostředí ateliéru Partero.

Kromě navrhování zahrad spolupracuje s městem Jeseník jako odborný garant městské zeleně a byla součástí týmu spolupracovníků Národní kulturní památky Vyšehrad. 

Tvoří pro radost z pomalu rostoucích zahrad, vznikajících pod rukama lidí, kteří v nich žijí.

Celým programem semináře Vás provedou Tereza Antošová a Jan Nussbauer. Na závěr semináře Vám představí aktivitu Českého spolku perenářů, který se zapojil do německých záhonových testů Staudensichtung a v současné době hodnotí sortimenty šalvějí v Botanické zahradě v Troji a sortiment řebříčků v Dendrologické zahradě v Průhonicích.

10 odpovědí k “14. Trvalkový seminář na téma: Krása zakořeněná v trvalkách”

  1. Anna Schwarzová napsal:

    Dobrý den,
    mohu poprosit o rezervaci minimálně 3 míst pro učitele zahradnických oborů. Účast a administraci bychom potvrdili a doplnili později.

    S pozdravem
    Anna Schwarzová
    ( Vedoucí předmětové komise pro obor Zahradnictví)
    Tel: 776 085 750

    • Tereza Vlasáková napsal:

      Dobrý den,
      děkuji za Váš zájem, místa určitě rezervujeme. S administrací se prosím potom obraťte přímo na mail Spolku: spolek@pereny.org.
      Děkuji,
      za Český spolek perenářů Tereza

  2. Krásný dobrý den,
    ráda bych se přihlásila na seminář za školu Česká zahradnická akademie Mělník. Prosím prověřte naše členství, pokud by nebylo, chtěla bych školu do spolku přihlásit.
    Děkuji a budu se těšit na spolupráci.
    Klára Franc Vavříková
    toho času zástupce ředitelky ČZA

    • Tereza Vlasáková napsal:

      Dobrý den,

      děkujeme za Váš zájem, poslala jsem dotaz na kolegu Petra Molka, který řeší členství, a dala jsem Vás do kopie e-mailu. Dořeší s Vámi všechny detaily.

      Děkuji,
      za Český spolek perenářů Tereza

  3. Dobrý den, rády bychom se s kolegyní Míšou Ďuranovou přihlásily na seminář, je to prosím možné?

    Děkuji. S pozdravem Klára Čížková, Umění zahrad

    • Tereza Vlasáková napsal:

      Dobrý den, prosím pro přihlášení zašlete e-mail na spolek@pereny.org a uveďte Vaše jméno, počet osob a fakturační údaje.
      Do několika dní Vám zašleme e-mail s fakturou a platebními údaji.
      Moc děkujeme za zájem,
      za Český spolek perenářů Tereza

  4. Janka napsal:

    Dobrý deň, seminár vyzerá úžasne, ale nedá sa mi zúčastniť osobne. Neuvažujete o on-line forme alebo o možnosti zakúpiť si záznam zo seminára?
    Ďakujem

    • Tereza Vlasáková napsal:

      Dobrý den, Janko, děkujeme za Váš zájem a omlouváme se, ale bohužel se nechystáme dělat záznam ani on-line stream. Děkujeme za pochopení, za Český spolek perenářů Tereza

  5. Karel M. napsal:

    Dobrý den, je ještě možnost se na seminář přihlásit nebo je již kapacita naplněna? Jednalo by se o 1 osobu.

    Velmi děkuji za odpověď.

    KM

    • Tereza Vlasáková napsal:

      Dobrý den,

      kapacita stále je, napište prosím e-mail na spolek@pereny.org a uveďte Vaše jméno, počet osob a fakturační údaje.
      Zašleme Vám e-mail s fakturou a platebními údaji.
      Moc děkujeme za zájem,
      za Český spolek perenářů Tereza

Zanechte komentář