Pro letošní ročník tradičního trvalkového semináře jsme vybrali téma ryze estetické, protože trvalky mají mnoho funkcí, ale určitě bychom neměli zapomínat na jednu z nejdůležitějších, a tou je právě jejich krása. Téma tedy zní: Krása zakořeněná v trvalkách!
Podíváme se na změny v sortimentu a poptávce trvalek za poslední dvě dekády s uznávanou německou školkařkou Beate Zillmer. Pozvání přijala i litevská zahradnice Auksė Dobilienė, která se podělí o zkušenosti s výběrem rostlin pro dlouhotrvající efekt. Dále se můžete těšit na pohled floristky Hanky Kindelmannové Šebestové na trvalky a určitě se dozvíte, jak si založit záhon trvalek k řezu. Krajinářská architektka Vlasta Hábová nám dovolí nahlédnout, jak tvoří trvalkové záhony, aby byli krásné a hlavně funkční. Stanislav Schwarz a Jan Makovička se podělí o praktické zkušenosti od návrhu až po výsadbu na jedné konkrétní trvalkové výsadbě.
Určitě si nenechte ujít nabitý program a skvělou atmosféru, která na trvalkovém semináři nikdy nechybí.

Pro PŘIHLÁŠENÍ zašlete e-mail na spolek@pereny.org a uveďte Vaše jméno, počet osob a fakturační údaje. Do několika dní Vám zašleme e-mail s fakturou a platebními údaji.
Beate Zillmer vede se svým manželem Školku Zillmer zaměřenou na množení mladých rostlin trvalek okrasných trav v severním Německu. „Nic není tak stálé jako změna.“ (Hérakleitos z Efesu, 535-475 př.nl) „To jistě platí pro názvy trvalek! Abych uvedla příklad: za 40 let své profesionální činnosti jsem viděla, jak se z Chrysanthemum stala Dendranthema a Leucanthemum a později zase zpět Chrysanthemum.“
Neustálá změna nebo stálost? Oba! A ještě víc, protože v trvalkovém svět najdete všechno: superhrdiny v sortimentu, spolehlivé variety, nováčky a kultivary s jepičím životem. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti!
Auksė Dobilienė pochází z Litvy, kde žije v malé vesnici poblíž Vilniusu na pozemcích svých prarodičů. Před 4 lety zde založila trvalkovou školku. Rostliny vybírá s péčí a klade důraz na tři hlavní principy: dlouhotrvající efekt (dekorativnost), vytrvalost trvalek a nenáročnost na podmínky růstu.
Ačkoli nemá zahradnické vzdělání, zahradničení je její největší vášní už skoro dvě dekády: “Práce s půdou a rostlinami mi dává sílu, energii a nekončící pocit štěstí.”
Píše web Garden Stories, kde sdílí zkušenosti ze své zahrady a školky doplněné bohatou kolekcí fotografií. Fotografování zahrad se pro ni stalo každodenní meditací a odpočinkem.
Stanislav Schwarz je absolventem Zahradnické fakulty na Mendelově univerzitě. 15 let vede zahradnickou firmu Profizahrady.cz se sídlem v Brně.
Svojí kariéru charakterizuje slovy: „První K9 mi podal Jirka Martínek, když jsme zakládali Silbersommer v Lednici a první strom jsem zasadil s Vojtou Halámkem. Obdivuji tvorbu Evy Wágnerové a marketing Ferdinanda Lefflera. Založil jsem skupinu Zahradní architektura na Facebooku, kde prokrastinuje mnoho z vás. Považuji se za zahradního architekta spíše než zahradníka, ale více času jsem během těch 15 let práce strávil s rýčem než s CADem“
Hana Kindelmannová Šebestová je floristka a zahradnice pocházející z Pošumaví. Ačkoli její oba rodiče byli výpravčími českých drah a společně bydleli na nádraží, vždycky prý chtěla být zahradnicí. Po několika letech studií na různých zahradnických školách se jí to splnilo. Podnikat v oboru začala již v roce 1995. Hlavní náplní je samozřejmě aranžování květin, jak svatební floristika, tak i dekorace interiérů apod. V posledních letech se obě profese začínají více prolínat a čím dál více květin k floristickému zpracování si vypěstuje sama.
Její profesní život naplňuje pořádání workshopů, předváděček, publikování v tisku, spolupráce se školami, členství v odborných porotách, účast na českých i mezinárodních soutěžích. Je čtyřnásobnou mistryní ČR ve floristice.
Při procházkách se svými pejsky sbírá rozličný materiál v přírodě, který také hojně využívá ve své tvorbě. Podělí se s vámi o zkušenosti s pěstováním, sklizní, přípravou a aranžováním trvalek.
Jan Makovička o sobě říká: „Jako kluk jsem chtěl být archeologem, ochráncem přírody i zahradníkem. Nyní pracuji jako krajinářský architekt a myslím, že se mi plní dětské sny. Založil jsem zahradní a krajinářský ateliér Za Mák a převážná část mé práce se odehrává na venkově, ve volné krajině nebo na místech se zajímavou atmosférou.“
Od roku 2021 se věnuje obnově a rozvoji Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci.
Vlasta Hábová po absolutoriu na Mendelově univerzitě v Brně se 5 let zabývala navrhováním školních zahrad a byla zapojena do mezinárodních projektů zaměřených na terapeutické a přírodní zahrady. Na dalších let 5 let zakotvila v tvůrčím prostředí ateliéru Partero.
Kromě navrhování zahrad spolupracuje s městem Jeseník jako odborný garant městské zeleně a byla součástí týmu spolupracovníků Národní kulturní památky Vyšehrad.
Tvoří pro radost z pomalu rostoucích zahrad, vznikajících pod rukama lidí, kteří v nich žijí.
Celým programem semináře Vás provedou Tereza Antošová a Jan Nussbauer. Na závěr semináře Vám představí aktivitu Českého spolku perenářů, který se zapojil do německých záhonových testů Staudensichtung a v současné době hodnotí sortimenty šalvějí v Botanické zahradě v Troji a sortiment řebříčků v Dendrologické zahradě v Průhonicích.
Dobrý den,
mohu poprosit o rezervaci minimálně 3 míst pro učitele zahradnických oborů. Účast a administraci bychom potvrdili a doplnili později.
S pozdravem
Anna Schwarzová
( Vedoucí předmětové komise pro obor Zahradnictví)
Tel: 776 085 750