Rozsáhlý severoamerický rod Coreopsis – krásnoočko, zahrnuje více než 100 druhů letniček i trvalek, z nichž mnoho našlo uplatnění v zahradách. Z vytrvalých druhů se nejčastěji setkáváme odrůdami krásnoočka velkokvětého (C. grandiflora) s většími zlatožlutými květy, jehož rostliny dorůstají do výšky 60 až 80 cm. Na vzniku některých odrůd se podílel pravděpodobně také další podobný druh C. lanceolata, který je ve srovnání s předchozím druhem vytrvalejší.
Odrůdy se liší výškou, velikostí a plností květu, některé jsou poloplné až plnokvěté, jiné mají kolem středového terče více či méně výrazný hnědý až nachový kruh ('Astolat','Helios', 'Rising Sun'). Významným přínosem je kompaktní, semenem množitelná odrůda 'Early Sunrise' s téměř plnými zlatožlutými květy (na stanovišti vydrží pouze 2 až 3 roky). V nedávné době se objevily také variegátní odrůdy, například poměrně dobře rostoucí 'Bernwood' se zlatožlutými květy s tmavším kruhem.
Významným zástupcem rodu je také jasně žlutě kvetoucí krásnoočko přeslenité (C. verticillata) s menšími květy a úzkými listovými úkrojky, uspořádanýžmi v přeslenech, vysoké kolem 70 cm. Pěstuje se čistý botanický druh a jeho velkokvěté selekce, významné jsou také nízké kompaktní odrůdy – tmavě zlatožlutý 'Zagreb' a světlounce žlutý 'Moonbeam' (poněkud slaběji roste a hůř se množí).
Ve výsadbách, zejména přírodního charakteru, se můžeme setkat také s velice odolným a nenáročným, až 2 m vysokým C. tripteris s menšími jasně žlutými květy. Ve srovnání s ostatními druhy kvete později, až od července do října.
Velice zajímavým druhem je také pouze 25-30 cm vysoký C. rosea, s drobnými květy jemně růžové barvy. V zahraničí jsou už delší dobu na trhu nové hybridní odrůdy začleňované k C. rosea (někdy také díky podobnosti listů k C. verticillata). Jejich původ není zcela jasný, pravděpodobně se jedná o hybridy s jednoletým C. tinctoria, správnější je proto označení Coreopsis-hybridy. U nás patří stále ještě k novinkám, které jsou špatně k sehnání. Jako první se na trhu objevil semeny množitelný Coreopsis 'American Dreams' se sladce růžovými květy. Až za několik let pak následovaly další hybridy, atraktivní 'Sweet Dreams' s růžovými květy a tmavě nachovým kruhem kolem terče a tmavě hnědočervený 'Limerock Ruby'. Všechny jmenované odrůdy jsou v našich podmínkách pouze krátkodobé, daří se jim spíše v teplejších oblastech. Vždy je lepší před zimou je namnožit a část rostlin uschovat v chráněných prostorách pařeniště.
Krásnoočka jsou obecně nenáročná, většina druhů roste velice dobře v každé zahradní půdě. I když jsou některá z nich patří mezi krátkodobé trvalky, mohou ve vhodných podmínkách přežít i několik let bez přesazování na stejném místě. Nejlépe se jim daří na plném slunci v hlinitopísčité půdě dobře zásobené živinami, snesou hodně sucha.
Některé druhy a odrůdy se rozmnožují generativně, jiné pouze vegetativně. Původně v sortimentu převažovaly odrůdy vegetativně množené, dnešní vývoj spěje spíše ke generativním. Objevují se nové kompaktní, bohatě kvetoucí hybridy s vynikajícími vlastnostmi, jednotné co do vzrůstu. Vynikající jsou například 'Early Sunrise', 'Helios', 'Rising Sun' – všechny jmenované byly oceněné medailemi Fleuroselectu.
Čisté botanické druhy lze snadno množit výsevem dobře klíčících semen. C. tripteris se dokonce velice rychle a snadno na stanovišti vysemeňuje a ve vhodných podmínkách se může stát plevelem. Vyséváme od března do května, semena se pouze slabě přisypávají substrátem a udržují při teplotě kolem 20°C.
Vegetativně se množí dělením nebo bazálními řízky. Díky krátkověkosti se v případě C. grandiflora k dělení používají výlučně jednoleté mateční rostliny (i v zahradách se doporučuje častější přesazování). C. verticillata se kromě dělení množí řízky očkem odebíranými na jaře z báze rostlin, stejně jako odrůdy C. rosea.
Většina druhů krásnooček kvete v červnu až září. Nacházejí uplatnění jak v kombinovaných trvalkových záhonech, tak ve větších skupinách, dobře se kobinují s odrůdami zavinutek (Monarda), s vytrvalými plamenkami (Phlox paniculata), hezky vyniknou vedle červených kohoutků (Lychnis chalcedonica) nebo modrých a fialových šalvějí (Salvia nemorosa). Nižší odrůdy se uplatní v popředí záhonů, některé se mohou použít také do nádob. Pro tento účel se hodí například nízké odrůdy C. verticillata nebo Coreopsis 'Early Sunrise'. Vyšší odrůdy C. grandiflora a C. verticillata se velice dobře hodí k řezu, ve váze vydrží 10 až 14 dní.
Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.