Translation

Anemone
Anemone
Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2024

2024
Helleborus

2023

2023
Persicaria

2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

Sortiment hybridních podzimních hvězdnic

Tento příspěvek je posledním ze série článků o podzimních astrách. Doplňuje předchozí o hybridní odrůdy, jež jsou, zejména v posledním období, významnou součástí sortimentu.

Aster 'Anja's Choice'
Novější perspektivní odrůda holandského šlechtitele Pieta Oudolfa. Světle fialové květy s průměrem kolem 2,5 cm, silné kompaktní trsy s pevnými přímými stonky dorůstají do výšky asi 1 až 1,2 m a mají velice hezký habitus. Patří k pozdním odrůdám, hodí se na záhony i k řezu.

Aster 'Coombe Fishacre'
Vznikla kolem roku 1920 pravděpodobně křížením A. lateriflorus s A. ericoides nebo A. novi-belgii. Světle purpurově růžovofialové jazykovité kvítky mají průměr asi 1,8 cm, jejich terče se stárnutím mění v purpurové. Patří ke středně pozdním odrůdám, tvoří silné kompaktní trsy. Uplatní se ve záhonových výsadbách, vynikne zejména ve větších skupinách, lze ji použít také do kontejnerů, hodí se také k řezu květů. Byla oceněná AGM.

Aster 'Herfstweelde'
Vyšlechtil Piet Oudolf (Holandsko). Levandulové květy dosahují průměru kolem 3 cm, jazykovité kvítky jsou na bázi výrazně světlejší. Bohatě větvené stonky s krátkými větévkami tvoří hezky tvarované kompaktní trsy tvaru pyramidy vysoké asi 1,2 m. Patří k pozdním odrůdám, používá se na záhony, hodí se také k řezu.

Aster 'Kylie'
A. novae-angliae a A. ericoides nepatří mezi druhy, které se snadno volně kříží, dlouho odolávaly i pokusům o záměrnou hybridizaci. V roce 1990 se Ronu Wattsovi povedlo křížení A. novae-angliae 'Andenken an Alma Pötschke' a A. ericoides 'White Heather', z nichž vznikly dva semenáče. Lepší z nich dostal jméno 'Kylie' (po Kylie Macdonalds, vnučce šlechtitele). Vlastnosti zdědila tato odrůda po obou rodičích – drsně chlupatý povrch rostlin, drobnější květy a bohaté kvetení. Květy o průměru kolem 1 cm jsou světle růžové, stárnutím mění barvu, takže kvetoucí stonky vypadají velice zajímavě. Rostliny jsou vysoké asi 1,2 m, stonky jsou poměrně tenké a mají sklon k poléhání. Uplatňuje se zejména ve skupinových výsadbách. Byla oceněná AGM.

Aster Little Carlow

Aster 'Little Carlow'

Aster 'Little Carlow'
Jedná se o hybrid odvozený od A. cordifolius, má však v sobě také krev A. novi-belgii, což se v některých letech projevuje vyšším napadením padlím (vyšlechtila Mrs. Thornely). Jasně levandulově modré květy dosahují asi 2,5 cm v průměru. Je středně pozdní, silné trsy jsou vysoké až 1,2 m. Byla oceněná AGM.

Aster 'Little Dorrit'
Kvete jasně světle purpurově růžově, květy dosahují průměru kolem 2,5 cm. Tvoří silné, asi 1,2 m vysoké trsy s krátkými větévkami. Vznikla pravděpodobně křížením A. cordifolius a A. novi-belgii, vypadá z 80 % jako A. novi-belgii, ale má menší květy a lepší habitus květenství. Vyšlechtila Isabel Allen, Anglie.

Aster 'Ochtendgloren'
Aster pringlei – hybrid, vyšlechtil jej Piet Oudolf (Holandsko). Středně purpurově růžové květy o průměru asi 2,5 cm rozkvétají ve vzpřímených květenstvích větvených zejména ve vrchní části. Patří ke středně pozdním odrůdám, kvete poměrně dlouho, vydrží dlouho na stejném místě bez přesazování. Silné trsy nepoléhají, dorůstají do výšky kolem 1,2 m. Hodí se na záhony, k řezu, případně i do nádob. Byla oceněná AGM.

Aster 'Pink Star'
Odrůda bohatě kvete růžovými středně velkými květy, má velice hezký habitus. Rostliny dorůstají asi do výšky 1,2 m a tvoří vzpřímené trsy s pevnými stonky. Pravděpodobně je odvozená od A. pringlei, podobá se odrůdě 'Ochtendgloren' a podle některých autorů je s ní identická. (Pozor také na záměnu se stejnojmennou starší odrůdou A. ericoides).

Aster 'Poolicht'

Také tato odrůda pochází ze šlechtitelské dílny holandského šlechtitele Pieta Oudolfa. Kompaktní, asi 1 m vysoké trsy s pevnými, hezky větvenými stonky nesou drobnější bělavé květy s modrým nádechem.

Aster 'Snow Flurry' (syn. 'Snowflurry', 'Connecticut Snow Flurry')
Původ této snad nejpopulárnější odrůdy posledních let zatím není zcela objasněn. Do Evropy se dostala z USA zásluhou Beth Chatto, původně pod názvem 'Prostratus'. V literatuře i v katalozích ji nacházíme začleněnou pod názvem A. diffusus, ale také jako A. lateriflorus, A. vimineus. Kompaktní nízké trsy s podléhajícími dřevnatějícími stonky a krátkými větévkami jsou v čase kvetení přímo posypané drobnými, asi 1,3 cm velkými bílými kvítky se žlutým terčem. Patří k pozdním odrůdám, výhony jsou až 40 cm dlouhé, ale poléhají, proto jsou trsy vysoké pouze 10 až 15 cm. Používá se zejména jako půdopokryvná rostlina, tvoří husté koberce poseté kvítky. Velice hezky působí výhony převisající ze zídky, uplatní se také v nádobách. Byla oceněná AGM.

* AGM (Award of Garden Merit) – ocenění, které uděluje prestižní anglická Royal Horticultural Society vynikajícím odrůdám.

Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.

Zanechte komentář