Translation

Anemone

2022
Anemone

Penstemon

2021
Penstemon

Amsonia

2020
Amsonia

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2019
Baptisia

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2018
Astrantia

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2017
Geranium

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2016
Veronicastrum

Phlox trvalka sezony

2015
Phlox

Phlox trvalka sezony

2014
Salvia

Aster trvalka sezony

2013
Aster

Nepeta trvalka sezony

2012
Nepeta

Campanula trvalka sezony

2011
Campanula

Helenium  trvalka sezony

2010
Helenium

Echinacea  trvalka sezony

2009
Echinacea

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2008
Leucanthemum

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2007
Veronica

previous arrow
next arrow
Slider

2017: Geranium (kakosty)

Kakosty (Geranium) jsou neobyčejně plastické byliny s širokou možností použití na zahradách, v parcích či jiných sadovnických realizacích. Tato variabilita je dána jejich různorodým výskytem v přírodě, kde nalezneme druhy mírně vlhkých evropských a asijských luk (G. pratense, G. wlassovianum, G. platypetalum), rostliny sušších a jižních strání a skalisek, milujících dostatek slunce (G. sanguineum, G. dalmaticum, G. cinereum), druhy stinných kamenitých svahů či lesních suťovišť (G. macrorrhizum), či rostliny příbřežních až mokřadních stanovišť (G. phaeum, G. palustre) a najdou se dokonce i druhy, které přežívají období horkého a suchého středomořského léta v podobě podzemní hlízky (G. tuberosum).

Geranium x magnificum

Geranium × magnificum

Geranium macrorrhizum

Geranium macrorrhizum

Uplatnění kakostů v zahradách úzce souvisí s podmínkami, ve kterých rostou v přírodě. Kakosty se neobyčejně dobře hodí pro skupinové výsadby do přírodně ale i moderně pojatých zahrad, na záhony, do podrostu stromů, kde některé snesou i tzv. suchý stín, který naprosté většině rostlin nevyhovuje. Najde se také řada druhů do skalek a menších zahradních partií, na plné slunce nebo naopak do polostínu. Některé druhy lze dobře použít i jako náhradu trávníku. Naprostá většina druhů i kultivarů kakostů květe počátkem léta (červen) a kvetení neopakují. Existuje ovšem i několik výjimečných odrůd, které dokážou kvést od června až do října. Typickým, a snad již i klasickým příkladem takových je kultivar 'Rozanne', který v současné době patří mezi jeden z nejoblíbenějších.

Množení kakostů

Botanické druhy lze množit výsevem semen v zimním období nebo v předjaří. Kultivary pak množíme převážně vegetativně aby byla zajištěna jejich pravost. U druhů s přízemními oddenky
(G. macrorrhizum, G. × cantabrigiense) jde velmi dobře uplatnit řízkování. Pokud je k dispozici množárna, pak lze rostliny řízkovat takřka během celého roku. U druhů, které tvoří spíše přízemní růžice a přisazují odnože (G. pratense, G. phaeum) je vhodné dělení rostlin buď na jaře nebo v létě po odkvětu.

Choroby a škůdci

Kakosty chorobami téměř netrpí, a pokud, tak jen nevýrazně. V létě nebo s blížícím se podzimem může objevit padlí, jako bělavý povlak na listech. Ze škůdců se může vyskytnout lalokonosec (Otiorhynchus sulcatus), jehož larvy ožírají kořenové krčky. Větší škody může napáchat jen v rozsáhlejších výsadbách a ve školkách v hrnkové kultuře. Zde je možná biologická ochrana parazitickými hlísticemi rodu Heterorhabditis. Při předpěstování či množení ve skleníku a pařeništi se mohou objevit molice, mšice či jiný savý hmyz.

Jedna odpověď k “2017: Geranium (kakosty)”

  1. Drahomira napsal:

    Kakosty miluji, krásné rostliny, mam několik druhů a jsem s nimi velmi spokojena.

Zanechte komentář