Translation

Anemone
Anemone
Anemone
Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2024

2025
Epimedium

2024

2024
Helleborus

2023

2023
Persicaria

2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

Trvalka sezóny 2025: Epimedium (škornice)

Škornice (Epimedium) skrývají distingovanou krásu, která si v posledních letech podmaňuje stále více obdivovatelů nejen z řad zahradníků. Jejich jemné elegantní květy na tenkých drátkovitých stoncích mohou mít barvy od čistě bílé, přes pudrově růžovou, pastelově fialkovou až po bronzovou a různé odstíny žluté. Škornice však přináší efekt nejen na jaře v období kvetení, ale také při rašení listů koncem zimy a na podzim, kdy má většina opadavých druhů zajímavé zbarvení (například Epimedium grandiflorum, E. × rubrum, E. versicolor nebo E. ‚Enchantress‘). V tomto rozmanitém rodu najdeme i druhy stálezelené, trsnatě rostoucí, ale i druhy s plazivými oddenky, které dokáží hustě pokrýt velkou plochu záhonu. Když k tomu ještě přidáme velkou ochotu křížit se mezi sebou, vznikne nám široká paleta trvalek pro použití zejména ve stínu a v podrostu stromů.

Epimedium × rubrum
Epimedium × rubrum

Staré známé

Rod škornice (Epimedium) zahrnuje asi 54 popsaných druhů, které pochází většinou ze severovýchodní Číny a Japonska. Menší část druhů má svou domovinu v horách Středomoří (Balkán, Turecko, Alžírsko) a na Blízkém Východě. Tyto druhy jsou v naší kultuře nejvíce rozšířené a ceněné hlavně pro svou odolnost, houževnatost a toleranci k suchému stínu.

Mezi tyto odolné, půdopokryvné druhy patří Epimedium pinnatum ssp. colchicum s listy zelenými přes zimu a žlutými květy nebo Epimedium perralderianum, které je stálezelené a kvete zářivě žlutými květy.

Dále sem patří řada mezidruhových kříženců jako je velmi suchu odolné Epimedium × rubrum s karmínově červenými a pastelově žlutými květy nebo Epimedium × perralchicum, jehož kultivar ‚Frohnleiten‘ s květy zářivě žlutými patří mezi často používané trvalky. Oba druhy jsou stálezelené s plazivými oddenky, které vytváří hustý porost.

Epimedium pubigerum
Epimedium pubigerum

Epimedium × versicolor také prospívá v relativně suchém stínu a jeho kultivary ‚Sulphureum‘ a ‚Cupreum‘ kvetou pastelově žlutou a měděnou barvou. Více oranžově měděný odstín má kultivar Epimedium × warleyense ‚Orangekönigin‘, který sice roste trsnatě, ale bujně, a dokáže vytvořit efektivní pokryv půdy a zůstat zelený celou zimu.

Tím se dostáváme k druhé skupině škornic, které mají spíše trsnatě rostoucí charakter. Patří sem zejména druhy Epimedium grandiflorum s velkými, nápadně zbarvenými květy v mnoha různých kultivarech (‚Lilafee‘, ‚Elfenkonigin‘ ‚Rubinkrone‘) nebo Epimedium diphyllum, které bylo prvním japonským druhem dovezeným do Evropy v roce 1829 nebo kříženec Epimedium × youngianum s kultivary ‚Niveum‘ a ‚Roseum‘. Tyto druhy pochází z Japonska a vyžadují spíše neutrální až lehce kyselé a dobře propustné půdy s dostatkem vláhy, a hlavně organické složky. Ocení mulčování listovkou či kompostovanou borkou pro zvýšení humusu v půdě a mírné snížení pH.  

Epimedium pinnatum ssp. colchicum
Epimedium pinnatum ssp. colchicum

Nové čínské druhy

Málokterý rod zažil v novodobé historii objev tolika nových druhů jako rod Epimedium. Po uvolnění režimu Mao Ce-tunga se stala Čína přístupnější nejen pro botanické expedice. V 80. letech podnikli japonský botanik Mikinori Ogisu a britský botanik a zahradník Roy Lancaster výpravy do vzdálených údolí Číny a objevili 16 nových druhů škornic, které přivezli do západního světa.  O popsání a utřídění nomenklatury se významně zasadil britský botanik William T. Stearn, jehož publikace o rodu Epimedium vyšla v roce 2002, rok po jeho smrti a zahrnuje všech 54 dosud popsaných druhů včetně 29 nově objevených v Číně.

Patří mezi ně například Epimedium acuminatum, E. wushanense ‚Caramel‘, E. ogisui, E. mikinorii, E. × omeiense ‚Akane‘ nebo E. ‚Heavenly Purple‘ a další kultivary.

Všechny druhy pocházející z Číny a Japonska vyžadují půdu bohatou na humus a organickou složku, nevadí jim mírně alkalické či mírně kyselé půdy, ale mělké půdy na vápencích mohou být problém. U nás zatím nejsou příliš rozšířené a ověřené, ale například v Británii je používají stále častěji i ve větších zahradách.

Epimedium × youngianum
Epimedium × youngianum ‚Niveum‘

Škornice pod každý strom

Ačkoli se může zdát, že škornice jsou křehké krásky, opak je pravdou. Ověřené a dlouho používané druhy se na stanovišti pomalu rozrůstají v krásný koberec zajímavých, jemně zubatých listů, které buď vydrží dlouho do zimy zelené anebo na podzim zbarví a drží hnědé listy až do jara. V předjaří se doporučuje nevzhledné listy ostříhat, aby lépe vynikla krása květů a nově rašících listů. Avšak pozor, staré listy fungují pro rostlinu jako ochrana před pozdními mrazy, takže je vhodné chránit mělce kořenící oddenky novým mulčem z listovky nebo kompostované borky. Škornice mohou občas potrápit larvy lalokonosce nebo zajíci, kterým chutnají mladé listy. Z chorob se občas vyskytne virus, který způsobuje skvrny a deformace na listech a přenáší jej hlavně půdní háďátka. Více péče škornice nepotřebují a budou dělat radost po celý rok.

Zanechte komentář