Z asi 80 druhů rodu hlaváč (Scabiosa), s areálem rozšíření v Evropě, Asii a Africe, našlo zahradnické využití pouze několik. K nejvýznamnějším bezesporu patří hlaváč kavkazský – Scabiosa caucasica. Jak již název naznačuje, pochází z Kavkazu. V přírodě se vyskytuje nejčastěji v modré a fialové barvě, vzácněji také v bílé a růžové, dorůstá do výšky 50-90 cm. Zahradních odrůd je několik desítek, liší se především barvou, velikostí a plností květů (množstvím okrajových květů v úboru). Kvete od konce května do září.
K nejoblíbenějším odrůdám patří tmavší modrofialové 'Stäfa', 'Nachtfalter', 'Blaues Siegel', o něco světleji fialová 'Clive Greaves', ale i levandulově zbarvená, semenem množitelná 'Perfecta'. Smetanově bílá 'Miss Willmott' pochází z třicátých let minulého století, je však vynikající k řezu a stále si v sortimentu udržuje stabilní místo. Běžně pěstovanou bílou odrůdou je také ´Perfecta Alba´. Z generativně množených je dnes rozšířená zejména novější tmavě fialová a zvláště velkokvětá 'Fama'.
Z dalších vytrvalých druhů stojí za zmínku náš domácí hlaváč fialový – Scabiosa columbaria, se kterým se často setkáváme na loukách, a jehož soukvětí jsou podstatně menší.
V nedávné době se objevily mezi trvalkami významné odrůdy pravděpodobně hybridního původu. Zvláště cenné jsou kompaktní a bohatě kvetoucí modrofialová 'Blue Butterfly' a růžová 'Pink Mist', které dorůstají pouze do výšky kolem 20-30 cm (obě jsou licenčně chráněny). Jsou často řazeny k Scabiosa caucasica, ale velikostí květů spíše připomínají Scabiosa columbaria nebo jiné příbuzné drobnější druhy.
Většina odrůd se množí vegetativně a tím spolehlivě přenáší odrůdové vlastnosti do následující generace. Na trhu však jsou také odrůdy semenné, u nichž se často setkáváme s méně vyrovnaným potomstvem, co se týče velikosti i barvy květů.
Vegetativně se množí zejména řízky a dělením. Při dělení se mateřské rostliny během dubna až května roztrhají na menší kusy a vysazují do hrnků nebo přímo do volné půdy. Pokud množíme později a rostliny již mají hodně listové hmoty, je vhodné zkrácení listů a tím snížení odpařovací plochy. Doporučuje se také lehké přistínění rostlin až do jejich zakořenení. Pro řízkování je ideální termín v květnu.
Při množení semenem je potřeba udržovat výsevy spíše sušší, protože semena často napadají plísně, doporučuje se také přisypat je po výsevu lehce pískem. Vyséváme v květnu až červnu při teplotě kolem 22°C.
Rostliny vyžadují slunečné stanoviště, nejsou příliš náročné na vláhu a proto lépe rostou spíše na sušších, ale živinami dobře zásobených půdách.
Hlaváče jsou trvalky s minimálními nároky na ošetřování během vegetace. Jediným zásahem, který lze v jejich případě doporučit (není však nezbytný), je odstraňování souplodí. Po odkvětu jsou sice strbouly velice dekorativní a lze je použít k sušení, ale dozrávání semen rostliny vysiluje. Proto pokud chceme udržet rostliny v dobré kondici i v následujících letech a docílit bohaté kvetení, je lepší odkvetlé stonky během vegetace pravidelně odstraňovat. Rostliny se tak nevysilují, navíc tím podpoříme jejich kvetení a na záhonech déle vypadají hezky.
Zahradní odrůdy hlaváče kavkazského patří k významným rostlinám používaným k řezu. Pěstují se téměř výhradně ve volné půdě, lze je také přirychlit v nevytápěných sklenících nebo pod fóliovými tunely. Ideální zralost květů k řezu je stadium, kdy ploché kvítky na okraji jsou již plně vyvinuté a vnitřní ještě nejsou otevřené.
Dekorativní souplodí lze sušit, ale protože se rostliny dozráváním semen dost vysilují, je lépe používat pro tento účel blízce příbuzný hlaváč Scabiosa stellata. Jeho květy jsou bělavé a méně nápadné, zato souplodí jsou větší a mnohem hezčí. Navíc se jedná o jednoletý druh, jehož rostliny po dozrání semen odumírají a vysílení jim nehrozí.
Hlaváče patří také k vynikajícím záhonovým trvalkám. Bohatě kvetou a ve výsadbách se dobře kombinují s většinou trvalek kvetoucích v létě. Hodí se do větších skupin, ale protože jsou bohatě větvené, vyniknou také jednotlivě. I když rostliny patří ke středně vysokým, jejich výhodou je, že díky pevným drátovitým stonkům téměř nepoléhají.
Ve světě patří hlaváč kavkazský k velmi ceněným trvalkám, u nás je však zatím méně rozšířený. Protože je velice nenáročný a zároveň působivý, lze předpokládat, že i u nás ho milovníci květin brzy docení.
Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.