Translation

Anemone
Anemone
Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2024

2024
Helleborus

2023

2023
Persicaria

2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

Dračíky vhodné do skalek

Kdo by chtěl spatřit dračíky (Penstemon spp.) v přírodě, musí za těmito rostlinami vyrazit do Severní Ameriky. Tento rod patří totiž mezi zcela typické zástupce severoamerické flóry a lze je nalézt od Mexika po sever USA. Jde o velmi obsáhlý a taxonomicky ne zcela ujasněný rod vyšších i nízkých vytrvalých bylin i polokeřů, čítající na 270 druhů. Skalničkářsky zajímavé druhy nalezneme zejména v oblasti amerického středozápadu. Dračíky preferují slunné a sušší stanoviště a velmi dobře drenážovanou a propustnou půdu. Sucho většinou snášejí velmi dobře, nicméně extrémní letní přísušky jim zcela nesvědčí. Velmi citlivé jsou na přemíru zimní vlhkosti, která může často vést k uhnívání rostlin. Choulostivější druhy ze sušších oblastí jihu USA a Mexika je lepší pěstovat v alpínkovém skleníku. Některé dračíky lze velmi dobře uplatnit i jako vyšší byliny ve smíšených trvalkových i letničkových záhonech nebo kombinaci s okrasnými travinami, jde ovšem převážně o zahradnické odrůdy, známé pod zahradnickými jmény P. × gloxinioides nebo Penstemon hartwegii-hybridy. Tito kříženci dorůstají ovšem obvykle 50-80 cm nebo dokonce i více. Do skalek se tedy příliš nehodí a nejedná se obvykle ani o spolehlivě zimovzdorné rostliny.

Ke skalničkářky zajímavým patří zejména relativně spolehlivě zimovzdorné druhy jako P. strictus s výškou květních stonků kolem 50cm a jasně modrou barvou květů. Kvete v červnu. Sucho snáší velmi dobře a sám se na vhodném stanovišti dokáže vysévat. P. digitalis dorůstá podobné výšky. Květy jsou světle fialové a listy mají někdy červený nádech. Je to poměrně spolehlivě zimovzdorný druh, nakvétá obvykle v první polovině léta. Penstemon pinifolius je atraktivní zejména díky svému keříčkovitému habitu a drobnými, jehlicovitými listy. Jde o stálezelený druh, vděčný za velmi lehký zimní kryt chránící rostliny spíše před úpalem a suchem než před mrazem. Kvete v červenci a srpnu červenooranžovými květy. Občas je v nabídce žlutokvětá odrůda 'Mersea Yellow'. Zajímavá je i u nás ještě nerozšířená novinka 'Shades of Mango' s jakoby dvoubarevnými žluto-oranžovými květy. Velmi nízkým druhem je i P. hirsutus 'Pygmaeus'. Dorůstá pouze 15 cm i s květy. Nakvétá dvoubarevnými, světle fialově bílými květy na počátku léta. Velmi atraktivním nízkým druhem je i Penstemon caespitosus je domovem spíše ve stepních sušších společenstvech. Dorůstá kolem 10 cm a v červnu až červenci nakvétá tyrkysově modrými květy.Vyžaduje velmi dobrou drenáž. Penstemon confertus dorůstá 20-30 cm. Květy jsou hroznovitě uspořádané, světle žluté a objevují se začátkem léta. P. davidsonii je stálezelený, spíše polokeřovitý druh s dřevnatějící bází. Výška rostlin je kolem 15-20 cm. Květy jsou světle fialové až purpurové a objevují se již v květnu. Preferuje sušší stanoviště. K poměrně bezproblémových druhům patří i P. fruticosus. Roste na horských svazích západu USA. Listy jsou tmavě zelené, lesklé. Kvete počátkem léta fialovomodrými, růžově bílými nebo i čistě bílými květy. Výška rostlin 20-40 cm. Na sušším a slunném stanovišti zimuje bez problémů.

P. cobaea patří mezi velmi atraktivní druhy a sehrál velkou roli při šlechtění řady zahradních hybridů. Rostliny jsou vysoké 30-50cm, tvoří vystoupavé lodyhy s tmavozelenými, lesklými listy. Květy jsou velké, nálevkovité, bílé až tmavě růžové s tmavou, fialovou žilnatinou. Je trochu choulostivější a nezimuje vždy zcela spolehlivě. Vyžaduje dobrou drenáž. P. procerus je domovem spíše ve stepních a trávníkových společenstvech SZ a JZ USA až Kanady. Preferuje slunné stanoviště a mírně vlhkou půdu. Je nižší, 15-30 cm vysoký. Nakvétá většinou jasně modrými květy, ale vyskytuje si i žlutá, popř. bílá forma. Tvoří volnější trsy a vcelku dobře porůstá půdu.

P. ambiguus roste ve stepních až polopouštních oblastech amerického středozápadu. Jde spíše o polokeř s velmi jemným a vzdušným habitem. Kvete bělavě růžovými květy a dorůstá 30-50 cm. Vyžaduje plné slunce, sušší stanoviště a dobrou drenáž, i tak ale není vždy zcela spolehlivě zimovzdorný a větší jistota je v alpínkovém skleníku.

Dračíky množíme výsevem semen v zimním období nebo v předjaří. Dobře použitelné, alespoň u některých druhů, je i řízkování polovyzrálými výhonky po odkvětu nebo v létě popř. i ke konci vegetace. Dělení trsů je poměrně komplikované a málo úspěšné.

Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.

Zanechte komentář