Ačkoliv nenápadné rostliny rodu jarmanka (Astrantia) můžeme potkat v našich lesích poměrně často, v našich zahradách zatím nejsou příliš častým hostem. Rod zahrnuje asi 10 druhů trvalek s areálem rozšíření zasahujícím střední a jihovýchodní Evropu a Malou Asii.
Nejběžnějším a nejčastěji pěstovaným druhem je jarmanka větší (Astrantia major), rozšířená téměř po celé Evropě. Rostliny obvykle dorůstají do výšky 40 až 60 cm, odrůdy jsou často i vyšší. Kvítky jsou drobné, nenápadné, uspořádané v okolících, na rostinách jsou více nápadné podpůrné listeny květů. U původního druhu jsou nazelenalé, bílé nebo světle růžové, u odrůd jsou běžné i tmavší barvy až po tmavě purpurovou. Rostliny kvetou od června do srpna. Dlouze řapíkaté, dlanitě dělené listy jsou velice dekorativní, trsy působí hezky i v čase, kdy rostliny nekvetou. Z odrůd jsou na trhu růžové 'Rosea', 'Primadonna', 'Rosensinfonie', tmavěji červené 'Ruby Cloud', 'Hadspen Blood', 'Lars', 'Ruby Wedding' a bílá 'Alba'. Velice zajímavá je A. major var. involucrata 'Shaggy' s velkými nápadnými listeny smetanově-zelené barvy a panašovaná odrůda 'Sunningdale Variegated', která má velice dekorativní dvoubarevné listy, ale slaběji kvete.
Velice zajímavý je původní botanický druh Astrantia maxima, jenž je, jak praví název, skutečně druhem velkokvětým. Kvete v červnu a červenci, květy s podpůrnými listeny růžové nebo bílé barvy zaslouženě poutají pozornost.
Z dalších botanických druhů se můžeme setkat také s A. carniolica a A. minor, oba druhy jsou však méně dekorativní.
Jarmanky se rozmnožují snadno generativně i vegetativně. Botanické druhy se množí zejména semeny, na trhu je dostupných také několik kvalitních semenných odrůd (tmavě růžové 'Primadonna' a 'Rosensinfonie', ještě tmavší je 'Ruby Cloud'). Semena rychle ztrácejí klíčivost, nejlépe klíčí čerstvé osivo těsně po sběru. Při jarních výsevech v dubnu je potřeba chladové ošetření semen – výsevní misky se 2 až 4 týdny vystaví působení vyšších teplot mezi 18 a 22°C, následně se přemístí do chladu, ideálně do teplotního rozmezí -4 až +4°C. Po ukončení chladové periody se teplota musí zvyšovat postupně, rostlinky nejlépe klíčí při +5 až +12°C. Během klíčení je nutné udržovat substrát rovnoměrně vlhký.
Vegetativně se rostliny rozmnožují dělením po odkvětu, postačují i malé oddělky. U několika kvalitních odrůd je tento způsob jedinou možností množení.
Předpěstované rostliny se mohou vysazovat na jaře v dubnu až květnu, nebo v pozdním létě od srpna do září. Vzdálenost mezi rostlinami by se měla pohybovat od 30 až 40 cm.
Tyto trvalky se hodí zejména do menších skupin v mírně zastíněných partiích, dobře rostou i na slunci. Ačkoliv rostou i na méně kvalitních půdách, nejlépe se jim daří v živinami a humusem dobře zásobeném substrátu. Velice příznivě působí rovnoměrné zásobení vláhou.
Jarmanky patří k také k velice ceněným květinám k řezu, zejména v několika posledních letech jsou přímo floristickým trendem. Řezané květy vydrží ve váze 8 až dní, velice cenné k řezu jsou odrůdy 'Primadonna', 'Rosensinfonie'.
Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.
Moc dekuji za info,rostlinku jsem koupila v kvetinststvi a pokusim se ji rozhodne pestovat na zahrade