Translation

Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

Jarmanky

Ačkoliv nenápadné rostliny rodu jarmanka (Astrantia) můžeme potkat v našich lesích poměrně často, v našich zahradách zatím nejsou příliš častým hostem. Rod zahrnuje asi 10 druhů trvalek s areálem rozšíření zasahujícím střední a jihovýchodní Evropu a Malou Asii.

Nejběžnějším a nejčastěji pěstovaným druhem je jarmanka větší (Astrantia major), rozšířená téměř po celé Evropě. Rostliny obvykle dorůstají do výšky 40 až 60 cm, odrůdy jsou často i vyšší. Kvítky jsou drobné, nenápadné, uspořádané v okolících, na rostinách jsou více nápadné podpůrné listeny květů. U původního druhu jsou nazelenalé, bílé nebo světle růžové, u odrůd jsou běžné i tmavší barvy až po tmavě purpurovou. Rostliny kvetou od června do srpna. Dlouze řapíkaté, dlanitě dělené listy jsou velice dekorativní, trsy působí hezky i v čase, kdy rostliny nekvetou. Z odrůd jsou na trhu růžové 'Rosea', 'Primadonna', 'Rosensinfonie', tmavěji červené 'Ruby Cloud', 'Hadspen Blood', 'Lars', 'Ruby Wedding' a bílá 'Alba'. Velice zajímavá je A. major var. involucrata 'Shaggy' s velkými nápadnými listeny smetanově-zelené barvy a panašovaná odrůda 'Sunningdale Variegated', která má velice dekorativní dvoubarevné listy, ale slaběji kvete.

Velice zajímavý je původní botanický druh Astrantia maxima, jenž je, jak praví název, skutečně druhem velkokvětým. Kvete v červnu a červenci, květy s podpůrnými listeny růžové nebo bílé barvy zaslouženě poutají pozornost.

Z dalších botanických druhů se můžeme setkat také s A. carniolica a A. minor, oba druhy jsou však méně dekorativní.

Jarmanky se rozmnožují snadno generativně i vegetativně. Botanické druhy se množí zejména semeny, na trhu je dostupných také několik kvalitních semenných odrůd (tmavě růžové 'Primadonna' a 'Rosensinfonie', ještě tmavší je 'Ruby Cloud'). Semena rychle ztrácejí klíčivost, nejlépe klíčí čerstvé osivo těsně po sběru. Při jarních výsevech v dubnu je potřeba chladové ošetření semen – výsevní misky se 2 až 4 týdny vystaví působení vyšších teplot mezi 18 a 22°C, následně se přemístí do chladu, ideálně do teplotního rozmezí -4 až +4°C. Po ukončení chladové periody se teplota musí zvyšovat postupně, rostlinky nejlépe klíčí při +5 až +12°C. Během klíčení je nutné udržovat substrát rovnoměrně vlhký.

Vegetativně se rostliny rozmnožují dělením po odkvětu, postačují i malé oddělky. U několika kvalitních odrůd je tento způsob jedinou možností množení.

Předpěstované rostliny se mohou vysazovat na jaře v dubnu až květnu, nebo v pozdním létě od srpna do září. Vzdálenost mezi rostlinami by se měla pohybovat od 30 až 40 cm.

Tyto trvalky se hodí zejména do menších skupin v mírně zastíněných partiích, dobře rostou i na slunci. Ačkoliv rostou i na méně kvalitních půdách, nejlépe se jim daří v živinami a humusem dobře zásobeném substrátu. Velice příznivě působí rovnoměrné zásobení vláhou.

Jarmanky patří k také k velice ceněným květinám k řezu, zejména v několika posledních letech jsou přímo floristickým trendem. Řezané květy vydrží ve váze 8 až dní, velice cenné k řezu jsou odrůdy 'Primadonna', 'Rosensinfonie'.

Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.

2 odpovědí k “Jarmanky”

  1. Helena napsal:

    Moc dekuji za info,rostlinku jsem koupila v kvetinststvi a pokusim se ji rozhodne pestovat na zahrade

  2. Karolina napsal:

    Koupila jsem si Jarmanku RUBY WEDING a příště si koupím další, moc se mi líbí.

Zanechte komentář