Translation

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2019
Baptisia

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2018
Astrantia

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2017
Geranium

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2016
Veronicastrum

Phlox trvalka sezony

2015
Phlox

Phlox trvalka sezony

2014
Salvia

Aster trvalka sezony

2013
Aster

Nepeta trvalka sezony

2012
Nepeta

Campanula trvalka sezony

2011
Campanula

Helenium  trvalka sezony

2010
Helenium

Echinacea  trvalka sezony

2009
Echinacea

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2008
Leucanthemum

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2007
Veronica

previous arrow
next arrow
Slider

Jarmanky

Ačkoliv nenápadné rostliny rodu jarmanka (Astrantia) můžeme potkat v našich lesích poměrně často, v našich zahradách zatím nejsou příliš častým hostem. Rod zahrnuje asi 10 druhů trvalek s areálem rozšíření zasahujícím střední a jihovýchodní Evropu a Malou Asii.

Nejběžnějším a nejčastěji pěstovaným druhem je jarmanka větší (Astrantia major), rozšířená téměř po celé Evropě. Rostliny obvykle dorůstají do výšky 40 až 60 cm, odrůdy jsou často i vyšší. Kvítky jsou drobné, nenápadné, uspořádané v okolících, na rostinách jsou více nápadné podpůrné listeny květů. U původního druhu jsou nazelenalé, bílé nebo světle růžové, u odrůd jsou běžné i tmavší barvy až po tmavě purpurovou. Rostliny kvetou od června do srpna. Dlouze řapíkaté, dlanitě dělené listy jsou velice dekorativní, trsy působí hezky i v čase, kdy rostliny nekvetou. Z odrůd jsou na trhu růžové 'Rosea', 'Primadonna', 'Rosensinfonie', tmavěji červené 'Ruby Cloud', 'Hadspen Blood', 'Lars', 'Ruby Wedding' a bílá 'Alba'. Velice zajímavá je A. major var. involucrata 'Shaggy' s velkými nápadnými listeny smetanově-zelené barvy a panašovaná odrůda 'Sunningdale Variegated', která má velice dekorativní dvoubarevné listy, ale slaběji kvete.

Velice zajímavý je původní botanický druh Astrantia maxima, jenž je, jak praví název, skutečně druhem velkokvětým. Kvete v červnu a červenci, květy s podpůrnými listeny růžové nebo bílé barvy zaslouženě poutají pozornost.

Z dalších botanických druhů se můžeme setkat také s A. carniolica a A. minor, oba druhy jsou však méně dekorativní.

Jarmanky se rozmnožují snadno generativně i vegetativně. Botanické druhy se množí zejména semeny, na trhu je dostupných také několik kvalitních semenných odrůd (tmavě růžové 'Primadonna' a 'Rosensinfonie', ještě tmavší je 'Ruby Cloud'). Semena rychle ztrácejí klíčivost, nejlépe klíčí čerstvé osivo těsně po sběru. Při jarních výsevech v dubnu je potřeba chladové ošetření semen – výsevní misky se 2 až 4 týdny vystaví působení vyšších teplot mezi 18 a 22°C, následně se přemístí do chladu, ideálně do teplotního rozmezí -4 až +4°C. Po ukončení chladové periody se teplota musí zvyšovat postupně, rostlinky nejlépe klíčí při +5 až +12°C. Během klíčení je nutné udržovat substrát rovnoměrně vlhký.

Vegetativně se rostliny rozmnožují dělením po odkvětu, postačují i malé oddělky. U několika kvalitních odrůd je tento způsob jedinou možností množení.

Předpěstované rostliny se mohou vysazovat na jaře v dubnu až květnu, nebo v pozdním létě od srpna do září. Vzdálenost mezi rostlinami by se měla pohybovat od 30 až 40 cm.

Tyto trvalky se hodí zejména do menších skupin v mírně zastíněných partiích, dobře rostou i na slunci. Ačkoliv rostou i na méně kvalitních půdách, nejlépe se jim daří v živinami a humusem dobře zásobeném substrátu. Velice příznivě působí rovnoměrné zásobení vláhou.

Jarmanky patří k také k velice ceněným květinám k řezu, zejména v několika posledních letech jsou přímo floristickým trendem. Řezané květy vydrží ve váze 8 až dní, velice cenné k řezu jsou odrůdy 'Primadonna', 'Rosensinfonie'.

Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.

Zanechte komentář