Translation

Anemone
Anemone
Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2024

2024
Helleborus

2023

2023
Persicaria

2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

Podzimní astry – hvězdnice

Když se řekne podzim a zahrada, milovníkům venkovních květin se automaticky vybaví chryzantémy, jiřiny a vytrvalé podzimní astry. Dnešní povídaní bude o hvězdnicích, neboli podzimních astrách či podzimkách. Donedávna byli v našich zahradách poněkud opomíjeny – nutno dodat, že neprávem, protože zjevných nevýhod moc nemají a výhod je hned několik. V posledním desetiletí se situace výrazně zlepšila.

Druhů aster je několik stovek, počet odrůd skupiny podzimních aster dosahuje k tisíci, rozdíly mezi některými jsou často nepatrné. Hlavní odlišnosti nacházíme v termínu kvetení, výšce, vzrůstu a způsobu větvení a v neposlední řadě také v barvě, velikosti a plnosti květů – z uvedených vlastností vyplývá také mnohostrannost použití.

Symphyotrichum novae-angliae Incomparabilis

Symphyotrichum novae-angliae 'Incomparabilis'

Šlechtění započalo už v 19. století v Anglii, kde vznikly stovky odrůd. Jen málo z nich se však hodí pro pěstování v klimatických podmínkách střední Evropy. Začátkem 20. století se těžiště šlechtění přesouvá do Německa – většina těchto odrůd u nás velice dobře prospívá.

První odrůdy rozkvétají už koncem srpna, kvetení vrcholí v září a říjnu a pokračuje prakticky až do nástupu podzimních mrazů. Do této skupiny patří několik druhů rozdílných především výškou, charakterem růstu a použitím. Společnými jmenovateli podzimních aster je původní oblast rozšíření, kterou je severní Amerika a v neposlední řadě také pozdní období kvetení, které jim propůjčilo společný název. K nejoblíbenějším a nejčastěji používaným druhům patří nižší Aster dumosus, středně vysoký Aster novi-belgii. Vysokých druhů je v kultuře několik – k drobnokvětým patří Aster ericoides, A. cordifolius a A. lateriflorus, oblíbená je však zejména Aster novae-angliae s květy většími. Dnes se pěstují také mezidruhové hybridy uvedených druhů.

Nejnižší je silně větvící Aster dumosus s výškovým rozpětím odrůd od 15 do 50 cm. Charakter růstu je převážně polštářovitý, proto se hodí především k plošným a skupinovým výsadbám na záhony a na obruby – vyniknou pouze ve větším počtu. Nižší odrůdy vytvoří kompaktní plochy, které na podzim bohatě zakvetou. Některé odrůdy jsou vhodné také na výsadbu nádob, vyšší lze použít také k řezu. Barevné spektrum je poměrně široké – od bílé, přes různé odstíny růžové, modré a fialové.

Středně vysoké a vyšší druhy:

Aster novi-belgii – středně vysoké až vysoké (0,5 až 1,5 m) s hladkými listy, lidově místy nazývané “posvícení”, používají se na výsadbu skupin na záhony výtečně se hodí k řezu. Květy mají jednoduché, poloplné i plné, barevná škála je podobná jako v případě A. dumosus.

Aster novae-angliae – až na výjimky se v této skupině jedná vesměs o vysoké odrůdy s výškou 1 až 2 m. Květy v této skupině jsou větší, nezřídka dosahují průměru až přes 5 cm, listy jsou drsně chlupaté. Hodí se především jako vysoké dominanty záhonů, k řezu se hodí pouze některé odrůdy (některé zavírají úbory). Barevná škála je podobná jako u předchozích druhů.

Aster ericoides patří k vyšším (80 – 150 cm) druhům s jemnými listy, s menšími květy o průměru kolem 1 cm, které však vykvétají masově. Barevná škála je v porovnání s ostatními druhy této skupiny poněkud chudší. Zahrnuje pouze bílé, světle růžové a světle modrofialové odstíny, tmavší schází.

Pěstování i ošetřování během vegetace je velmi jednoduché, stejně jako množení.

Hvězdnicím vyhovuje téměř každá zahradní půda s dostatečným obsahem živin. Při hnojení se vyhýbáme vyšším dávkám dusíku – jinak rostliny tvoří více listové hmoty a méně kvetou. Pak už se omezíme pouze na běžné zavlažování a odstraňování plevele.

Jedním z důležitých pěstitelských zásahů je zakracování výhonů. Přichází do úvahy pouze u vysokých druhů. Některé odrůdy, zejména A. novae-angliae a A. ericoides, totiž mají sklon k poléhání a utlačují tak sousední rostliny. Pokud koncem května, nejpozději začátkem června zkrátíme výhony asi o 1/3, stonky se rozvětví, zpevní a nepolehnou. Postačí, když zastříhneme pouze stonky po obvodu trsu nebo celé vysazené skupiny, které pomohou udržet tvar. Kromě toho docílíme dalšího velice příjemného efektu – po zakrácení výhony pokračují déle ve vegetativním růstu a kvetou v porovnání s nezakrácenými o 1 až 2 týdny později. Pokud zakrátíme pouze část stonků po obvodu, část rostlin odkvete a se zpožděním následují zastříhnuté výhony, čímž se prodlouží celková doba kvetení.

Množí se téměř výhradně vegeatativně, výsev se používá pouze ve šlechtitelské praxi – odrůdy se mezi sebou kříží a získané potomstvo je nejednotné co do výšky, barvy i velikosti květů. V domácích podmínkách postačuje dělení větších rostlin, nejlépe na jaře – v březnu až dubnu. Kultivace v hrnkách není nutná, stačí trsy rozdělit a znovu nasázet. Množitelský koeficient při dělení A. dumosus a A. novi-belgii je vysoký, u ostatních druhů je nižší. Pokud množství rostlin nepostačuje, velice rychlé a spolehlivé je také řízkování vrcholových, případně i stonkových řízků od dubna do poloviny května, nejlépe koření při teplotách 15-18°C. V případě A. novae-angliae, A. ericoides a A. lateriflorus řízkujeme nejpozději do poloviny května – zakořeněné řízky musí do zimy vytvořit pupeny, jinak ve venkovních podmínkách nepřezimují.

Aster dumosus a Aster novi-belgii sázíme podle vzrůstnosti odrůdy do sponu 0,25 až 0,4 m Aster ericoides a Aster novae-angliae jsou vzrůstnější spon se pohybuje mezi 0,5 – 0,7 m.

Podzimní astry se těší oblibě především díky rozmanitým možnostem použití (k řezu, na záhony, do nádob), variabilitou ve výšce a v barvě. K dalším výhodám patří pozdní kvetení, nenáročnost, jednoduché množení a vysoký barevný koeficient.

K nevýhodám patří občasný výskyt padlí, zejména u odrůd Aster novi-belgii a u některých odrůd vyšších aster také poléhaní. Obojí však lze kontrolovat.

Odrůd je velké množství, výběr závisí zejména na vkusu pěstitele. Snad jen několik v našich podmínkách osvědčených odrůd:

Aster novi-belgii

– 'Karminkuppel' – intenzivně karmínově fialová, vysoká kolem 1 m, vynikající na záhony i k řezu

– 'Dauerblau' – středně vysoká, modrá, na záhony i k řezu

Aster dumosus

– 'Alice Haslam' – raná, nízká, tmavě růžová s jednoduchými květy

– 'Lady in Blue' – středně vysoká, modrofialová, poloplná

Aster novae-angliae

– 'Purple Dom' – nová, jen asi 50 cm vysoká, tmavě modrofialová odrůda

– 'Andenken an Alma Poetschke' – asi 1 m vysoká, zářivě tmavě růžová

Aster ericoides

– 'Schneetanne' – spolehlivá, bohatě kvetoucí pozdní bílá odrůda s výškou kolem 1,2 m

Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.

Zanechte komentář