Translation

Anemone
Anemone
Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2024

2024
Helleborus

2023

2023
Persicaria

2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

2016: Veronicastrum (rozrazilovec)

České pojmenování těchto impozantních trvalek zatím není zcela ustáleno. Jméno rozrazilovec je preferováno členy Českého spolku perenářů. Lze se ale setkat také s označením rozrazil (díky blízké příbuznosti s tímto rodem) a také s počeštělým termínem veronikastrum, byť to není jméno zrovna dvakrát libozvučné… Současné botanické pojetí řadí tyto rostliny do čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae).

Jedná o vzrůstné, spolehlivě vytrvalé byliny, dorůstající bez problému 120-180 cm a některé odrůdy i více. Hodí se tedy především do pozadí či středu větších trvalkových skupin, kde tvoří v době květu výraznou pohledovou dominantu. Hezky vypadají i v kombinaci s listnatými keři. Jejich atraktivita je dána jak velmi nápadnými, klasovitými květenstvími různých barev, tak také samotným habitem rostlin. Ty tvoří vzpřímené, nevětvené, hustě olistěné lodyhy s listy vyrůstajícími v přeslenech nad sebou. Mimo tuto svou okrasnou hodnotu nabízí také jako nemnoho jiných trvalek i hezké podzimní zbarvení listů, které se mění do výrazně zlatožluté barvy. Pěstují se obvykle odrůdy dvou botanických druhů, a to severoamerického Veronicastrum virginicum a východoasijského V. sibiricum. Občas bývá k vidění i V. sachalinense s výrazně tmavě modrofialovými květy, jeho botanické zařazení je ale nejisté a pravděpodobně jde pouze o něco mohutnější a výrazněji zbarvenou formu rozrazilovce sibiřského.

Rostlinám vyhovuje slunné (popř. i mírné přistíněné) stanoviště a živná, propustná půda. Díky svému mohutnému vzrůstu mají i poměrně vysoké nároky na dostupnost vody. Stanoviště, kde jsou rozrazilovce vysazeny, by nemělo nikdy zcela vysychat. Krátkodobé přísušky sice snášejí relativně dobře, ale na nedostatek vody poměrně rychle reagují svěšováním a zavadáním listů. Rozrazilovce nakvétají obvykle v červenci a hodí se tedy pro záhony a kombinace květin s především letním okrasným aspektem. Velmi dobře vypadají pospolu se zápleváky (Helenium), plamenky (Phlox paniculata), zavinutkami (Monarda), třapatkovkami (Echinacea), agastache (Agastache) a samozřejmě také s vyššími okrasnými travami, jako jsou ozdobnice (Miscanthus) či proso prutnaté (Panicum virgatum).

Veronicastrum

Rozrazilovce lákají rozličné opylovače včetně motýlů.

Rozrazilovce patří k rostlinám, které hojně navštěvuje hmyz, a to především včely, čmeláci a motýli. Pěstovaný sortiment tvoří v současné době zejména odrůdy s různou barvou květů (převážně v odstínech růžové, pleťové i bílé barvy). Asi nejhezčí nyní pěstovanou odrůdou je 'Fascination', nakvétající jasně pastelově růžovými květy a často vytváří na koncích květenství bizarní zploštělé útvary, které se nazývají fasciace. Nižší, byť stále zhruba 1m vysokou odrůdou je 'Adoration' také s růžovými květy. Dále jsou častěji nabízeny 'Lavendelturm' se světle fialovými květy, 'Erica' s tmavě růžovými poupaty a růžovými květy, 'Diane' s téměř bílými, resp. lehce narůžovělými květy, 'Red Arrows' s modrofialovými květy, velmi zajímavý je také kultivar 'Pointed Finger' s květy natočenými do stran aj. Rozrazilovce netrpí nijak výrazně chorobami ani škůdci. Lze je množit snadno jarním či popř. i podzimním dělením trsů. Při výsadbě je nutné pamatovat na to, že jde o rostliny vzrůstné a že je jim tedy potřeba ponechat dostatečný prostor. Jinak se ale jedná o nenáročné, dlouhověké trvalky, které si jistě zaslouží větší pozornosti.

Jedna odpověď k “2016: Veronicastrum (rozrazilovec)”

  1. Tereza Vlasáková napsal:

    Bohužel Vám takto od počítače neporadím. Může to být více faktorů. Veronicastrum má obvykle rádo spíš slunnou polohu a může trpět přílišným vlhkem. Ale opravdu těžko se to takto posuzuje. Zkoušela jste je i na jiném stanovišti?

Zanechte komentář