Translation

Anemone
Anemone
Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2024

2024
Helleborus

2023

2023
Persicaria

2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

Trvalka sezóny 2019: Baptisia (baptísie)

Asi 20 druhů baptísií (Baptisia) pochází z prérijních společenstev východních oblastí Severní Ameriky. Do domácího zahradnického a zahrádkářského povědomí se baptísie začaly dostávat zhruba na přelomu tisíciletí. Nicméně stále patří mezi trvalky, které nejsou na zahradách k vidění tak často, jak by si zasloužily. Jde o trsnatě rostoucí rostliny se vzpřímenými či polovzpřímenými stonky, zakončenými nápadnými květenstvími. Jejich hlavní výhodou je značná odolnost suchu a především dlouhověkost. Pokud se jim na zvoleném stanovišti daří, pak jsou na něm schopny vytrvat 15 i více let. Pěstování na zahradě či veřejné zelení není nijak náročné. Jako u většiny rostlin jde zejména o to, vybrat pro ně vhodné místo.

Baptísie jsou trvalky na přímé slunce, popř. pouze do velmi mírného přístinu. Ideální je propustná, velmi dobře drenážovaná půda s vysokým podílem hrubšího písku či drobnějšího štěrku. Bez problémů je lze použít i do výsadeb mulčovaných štěrkem. Nevhodné jsou naopak půdy s hodně jílovitou, příliš těžkou a vlhkou, nezáhřevnou půdou. Díky svému velmi nápadnému a exotickému habitu se hodí i jako solitérní prvky v trvalkových záhonech. Jejich ozdobnost je dána především atraktivním, výrazně zbarveným květenstvím, které se objevuje obvykle v druhé polovině května. Ozdobné jsou ale také zralé plody – tmavě hnědé lusky, které rostliny zdobí ve druhé polovině léta.

Oproti dlouhověkosti a spolehlivé vytrvalosti baptísií ale stojí jedna nevýhoda… Jde totiž o trvalky tak trochu „pomalé“, kterým trvá obvykle alespoň 3-4 roky, než po výsadbě vytvoří alespoň trochu reprezentativní trs. Pomalu rostou i při množení a pěstování ve školkách. Pravděpodobně i to je jeden z důvodů, proč jsou zatím nabízeny relativně málo a jejich cena bývá často vyšší, než u druhů a odrůd běžného sortimentu.

Poměrně dlouho dobu byly dostupné pouze botanické druhy. Šlo zejména o baptísii jižní (B. australis) s jasně modrofialovými květy. Ta dokáže časem vytvořit mohutné trsy, které mohou mít i kolem 1 m v průměru. I výška kvetoucích rostlin může dosahovat více jak 100 cm. Velmi podobnou, ale nižší je B. minor (B. australis var. minor), ta dorůstá zhruba do 60 cm a nakvétá levandulově modrými kvítky. Významným druhem je baptísie bílá (B. alba; syn. B. albescens, B. pendula). Její květy jsou krémově bílé a trsy mají více rozvolněný habitus. Krémově žlutě pak kvete B. bracteata var. leucophaea. Ta tvoří spíše klenuté stonky, dorůstající kolem 1 m délky. Výška rostlin bývá 30-40 cm. Hezkým, a občas pěstovaným druhem je také B. sphaerocarpa (syn. B. viridis). V kultuře tvoří bohaté trsy s množstvím přímých, jasně žlutých klasovitých květenství. Dorůstá výšky kolem 80-100 cm.

V současnosti tvoří stále významnější skupinu pěstovaných baptísií kultivary a kříženci. Jejich počet se utěšeně rozrůstá a rozšiřuje se tak i škála barev květů. Jedním z prvních kultivarů, který byl uveden na trh již v roce 1996 je 'Purple Smoke' ( B. alba x B. australis var. aberrans). Je nápadný kouřově modrými květy a tmavými stonky. Dalším byl pak v roce 2002 krémově žlutě kvetoucí 'Carolina Moonlight' (B. alba x B. sphaerocarpa) s výrazně vzpřímenými stonky. Novou barvu, resp. dvoubarevné, purpurově hnědavé květy se žlutou kresbou pak v roce 2005 přináší 'Chocolate Chip'. Příkladem další jsou pak 'Blue Wisteria' a 'Blueberry Sunday' s modrofialovými květy, 'Caramel' a 'Cherrie Jubillee' se žlutohnědými květy, 'Dutch Chocolate' s tmavě hnědými květy, 'Lemon Meringue' s citrónově žlutými květy nebo 'Solar Flare' s jasně žlutými květy. A jejich počet se bude určitě zdárně rozšiřovat.

Botanické druhy baptísií je možné množit výsevem semen. Ty nejlépe vzcházejí, pokud je výsev proveden hned po uzrání osiva popř. i během zimy a výsevy se nechají stratifikovat. U kultivarů přichází v úvahu dělení trsů velmi časně na jaře (těsně před rašením) a vyzkoušet lze i množení stonkovými řízky na přelomu jara a léta, dokud jsou ještě stonky měkké. U dělení trsů je ale nutné mít na paměti to, že jde o operaci docela náročnou a že namnožené rostliny se z tohoto zásahu obvykle minimálně jednu sezónu vzpamatovávají.
Historicky se druh B. australis využíval i k barvení látek na modro. Toto použití se přeneslo i do anglického pojmenování této rostliny, a to jako Wild False Indigo, tedy ´nepravé divoké indigo´. Severoameričtí indiáni používali šťávu z kořenů k dezinfikování ran.

Zanechte komentář