Translation

Anemone

2022
Anemone

Penstemon

2021
Penstemon

Amsonia

2020
Amsonia

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2019
Baptisia

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2018
Astrantia

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2017
Geranium

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2016
Veronicastrum

Phlox trvalka sezony

2015
Phlox

Phlox trvalka sezony

2014
Salvia

Aster trvalka sezony

2013
Aster

Nepeta trvalka sezony

2012
Nepeta

Campanula trvalka sezony

2011
Campanula

Helenium  trvalka sezony

2010
Helenium

Echinacea  trvalka sezony

2009
Echinacea

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2008
Leucanthemum

Veronica prostrata 'Blauspiegel'

2007
Veronica

previous arrow
next arrow
Slider

Trvalka sezóny 2022: Anemone (sasanka) – podzimní

Z druhově bohatého rodu Anemone (čeleď Ranunculaceae, okolo 120 druhů) patří skupina na podzim kvetoucích sasanek mezi nejatraktivnější zahradní trvalky tohoto období. Jsou to poměrně vzrůstné, trsnaté rostliny s výškou od 0,6 až 1,5 m, které se ze svazčitých kořenů, prostřednictvím podzemních výběžků, rozrůstají dále do větších porostů. Od poloviny léta pak z přízemních růžic, dlouze řapíkatých, dělených listů vyrůstají květonosné lodyhy.  Ty nesou výrazné, velké květy v bílých, růžových a karmínových odstínech, které postupně nakvétají až do zámrazu.

V zahradní kultuře se sasanky objevují od 17. stol. ve východní Asii. Do Evropy byly dovezeny v první pol. 19. stol z Číny. Odtud pochází i pův. druh Anemone hupehensis (syn.  A. japonica var. hupehensis), který zde roste na srázech v soutěskách, mezi vlhkými kameny, v podrostu nebo  na otevřených, skalnatých stanovištích ve výškách 600-2500 m nad mořem. 

Již od počátku pěstování se zahradníci snažili získat nové variety sasanek, odlišné zejména barvou květů a počtem okvětních plátků (single nebo double). V současnosti  je v produkci dostupných několik desítek odrůd.  Z původního druhu odvozené jsou např. ´Pink Saucer´, ´September Charm´, ´Praecox´, ´Princ Heinrich´.  Pod jméno Anemone x hybrida je řazeno mnoho dalších odrůd pocházejících z křížení A. vitifolia a A. hupehensis var. japonica, např. ´Andrea Atkinson´, ´Hadspen Abundance´, ´Honorine Jobert´, ´Lady Gilmour´, ´Loreley´, ´Pamina´, ´Whirlwind´. Nejodolnější z pozimních sasanek je A. tomentosa ´Robustissima´.

Anemone hupehensis ‚Honorine Jobert‘

Nejlépe sasankám vyhovuje stanoviště v polostínu s vlhčí, propustnou humózní půdou, kde se dobře doplňují s dalšími podzimními druhy trvalek jako je např. oměj (Aconitum) nebo ploštičník (Cimicifuga). Druhou možností je vysazovat sasanky na otevřená stanoviště nebo do klasických trvalkových záhonů, kde dobře vyniknou v kontrastu s výsadbou podzimních druhů trav a aster. Choroby a škůdci sasanky příliš netrpí. Odrůdy se rozmnožují kořenovými řízky, botanické druhy i výsevem.

Zanechte komentář