Translation

Anemone
Anemone
Anemone
Penstemon
Amsonia
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Phlox trvalka sezony
Phlox trvalka sezony
Aster trvalka sezony
Nepeta trvalka sezony
Campanula trvalka sezony
Helenium  trvalka sezony
Echinacea  trvalka sezony
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
Veronica prostrata 'Blauspiegel'
2024

2024
Helleborus

2023

2023
Persicaria

2022

2022
Anemone

2021

2021
Penstemon

2020

2020
Amsonia

2019

2019
Baptisia

2018

2018
Astrantia

2017

2017
Geranium

2016

2016
Veronicastrum

2015

2015
Phlox

2014

2014
Salvia

2013

2013
Aster

2012

2012
Nepeta

2011

2011
Campanula

2010

2010
Helenium

2009

2009
Echinacea

Leucanthemum 2008

2008
Leucanthemum

2007

2007
Veronica

previous arrow
next arrow

Záplevák není plevel

I když s oblíbenými floxy našich babiček pocházejí téměř ze stejných oblastí, do našich zahrad se jim podařilo proniknout až mnohem později. Dodnes patří u nás k méně známým a poněkud opomíjeným trvalkám – a nutno říct, že neprávem.

Rod Helenium – záplevák, zahrnuje asi 30 druhů, všechny pocházejí ze Severní Ameriky. Východiskem pro křížení byl Helenium autumnale, který dal základ vzniku mnoha zahradních odrůd, často dost odlišných od původního druhu, s nímž se dnes můžeme setkat snad už jen v botanických zahradách. Z dalších vytrvalých druhů stojí pro kulturu za zmínku také H. bigelovii s žlutými květy a tmavými terči a H. hoopesii, který má terč i paprsky úborů žluté (oba jsou zástupci nižších druhů, dorůstají maximálně do výšky 60-80 cm).

<em>Helenium</em> 'Blütentisch'

Helenium 'Blütentisch'

První zahradní hybridy byly spíše vyšší, s menšími květy žluté, později také červenohnědé a oranžové barvy. Následně vznikly odrůdy s kresbou na plátcích a také vícebarevné – s koncentrickými, více či méně ohraničenými kruhy na úborech. Dnešní sortiment zahrnuje desítky odrůd různé výšky (od 60 do 150 cm) v širokém spektru barev, které se kromě vzrůstu liší také termínem kvetení, velikostí úborů, uspořádáním a tvarem plátků a také barevnou kombinací plátků a středového terče. Hezké jsou zejména žlutě kvetoucí odrůdy s hnědým terčem (např. 'Blütentisch','Golrausch' nebo 'Wesergold'), červené odrůdy mají terč vždy tmavý ('Moerheim Beauty','Rubinzwerg, 'Bruno' i novější ','Flammendes Kätchen' a 'Indianersommer',), žluto-žluté odrůdy zastupují například 'Sonnenwunder' nebo 'Kugelsonne'. Z oblíbených dvoubarevných odrůd vynikají červeně žíhané 'Feuersiegel' a 'Flammenrad', mezi nejlepší kultivary s koncentrickými pruhy patří 'Biedermeier', 'Königstiger' a nejnovější 'Margot'.

Zápleváky jsou klasické trvalky smíšených květinových záhonů, které za ostatními, u nás více oblíbenými rostlinami v ničem nezaostávají. Jejich zajímavé úbory rozkvétají na rostlině téměr současně a jsou nahloučené ve velkých hustých kyticích. Hodí se na kombinaci s plamenkami (Phlox), zavinutkami (Monarda), turany (Erigeron), zlatobýly (Solidago) i dalšími zahradními rostlinami. Hlavní doba květu je v srpnu, kdy převažují žlutě kvetoucí trvalky a zápleváky můžou výsadbám dodat vítané teplé červené až bronzové odstíny. Kromě použití na záhonech, kde kvetou podle druhu a odrůdy poměrně dlouho (od konce června do září), se výtečně hodí také k řezu – ve váze vydrží 6 až 7 dní, někdy i déle.

Na ošetřování nejsou náročné. Kromě pravidelné závlahy vyžadují během vegetace poměrně málo zásahů. Pokud si dáte práci s odstraňováním starých květů, můžete období kvetení prodloužit a rostliny na záhonech vypadají déle atraktivně. Tvar trsu je zajímavý i po odkvětu, v teplejších polohách se však v někdy na podzim vysemení, proto je lepší květy po odkvětu odstranit. Vyžadují slunečné stanoviště, dobře připravenou půdu s dostatkem živin a během celé vegetace dostatek vláhy.

Chorob a škůdců není mnoho, asi největší riziko představuje virová zelenokvětost. Virovou zelenokvětost léčit nelze – objevuje se zejména na některých žlutě kvetoucích odrůdách a z napadených rostlin ji mšice přenášejí na další rostliny. Pokud takové rostliny objevíte, je proto skutečně lepší se jich zbavit.

V zahradnické praxi přichází v úvahu zatím pouze vegetativní množení. Pouze tak je možné zajistit přenos všech vlastností odrůd z mateřské rostliny. Výjimkou jsou původní čisté botanické druhy a dnes již také první semenné odrůdy, které se množí generativně.

Pokud množíte pouze pro vlastní potřebu a máte k dispozici dostatečný počet rostlin, postačí rostliny vždy při přesazování rozdělit. Přesazujeme a dělíme každých 5-6 let, vždy na jaře (podzimní množení si můžeme dovolit pouze v nejteplejších polohách, protože mladé rostliny do nástupu zimy nepřekoření a často vymrzají. Některé odrůdy vydrží na místě i déle, střední části trsu však odumírají a rostliny poněkud zaostávají v kvetení. Častější dělení a přesazování je vhodné také proto, že zápleváky patří mezi trvalky používané v intenzivních záhonových výsadbách, ve kterých se rychleji vyčerpají.

Ve velkovýrobě, nebo když potřebné větší množství rostlin než je možné získat dělením, se používá nejčastěji oddělování jednotlivých výhonů i s kořeny na jaře, nejlépe v březnu. V případě předjarního množení je vhodné uskladnit nahrnkované rostliny v bezmrazých prostorách. Ideální pro tento způsob množení jsou tříleté rostliny.

Protože na jaře je v zahradách vždy hodně práce, pokud je to nevyhnutné, můžeme termín množení posunout – zápleváky lze množit až do konce května. Některé odrůdy (zejména rané) jsou v tomto období již vysoké, ale velice dobře snášejí zakrácení oddělků a za několik týdnů dobře obrazí. Postupujeme stejně jako v případě jarního množení, po nahrnkování však výhonky zakrátíme za druhým až třetím listem. Rostliny potom sice nevadnou a velice dobře obrazí a větví, ale musíme se smířit s tím, že kvetou jen sporadicky a hezkých trsů se dočkáme až v následujícím roku.

Článek byl zveřejněn na webu Spolku českých perenářů s laskavým svolením redakce časopisu Zahrádkář.

Zanechte komentář